Telefon: 0212 219 00 12 - 0532 500 05 80

Instagram

Google Map

Blog

Home  /  Estetik Haberler   /  5 Adımda yaşınızı gençleştirin?

5 Adımda yaşınızı gençleştirin?

Gençlik çeşmesinin sürekli akması ve o güzel sularında sağlıkla yaşamak hepimizi yakından ilgilendiriyor. Peki efsanelere, romanlara konu olan bu durum sizce mümkün mü?

Bilim hala yaşlanmayı tamamıyla durdurma konusuna çare bulmuş değil ama günlük hayatına dikkat edenler ve bilimsel teknolojinin nimetlerinden faydalananlar yaşıtlarına göre daha genç ve sağlıklı görünebilir.

Şimdi size 5 adımda nasıl daha uzun yaşanır, anlatacağım..

 

  1. Çok yemeyi bırakın!

Japonya’nın Okinawa şehrinde yaşayanlar dünyanın en uzun ömürlü insanları olarak biliniyorlar. Hoş bizim Karadeniz insanı da öyle.

Bilim insanları Japonların az yediklerini ve egzersizle uzun ömrün sırrına eriştiklerini düşünüyor. Bu durum Trioid hormonu olan T3’ün metabolizmayı yavaşlatması ile açıklanıyor.

 

  1. Aşk yapın

Özellikle seks hayatı aktif olan kadınların uzun yaşadığı bir gerçek. Dr. Mehmet Öz’ün de belirttiği gibi tatmin edici ilişki yaşayanlar diğerlerine göre daha uzun ve elbette mutlu yaşıyorlar.

 

  1. Beyninizi Kullanın

Yine gündelik hayatta beyninizi kullanmanız daha uzun yaşamanızı sağlıyor. Araştırmalar beynini kullanan yani kolaya kaçmayan insanların yaşıtlarına göre daha sağlıklı olduğunu ve Alzeihmer’a yakalanma oranının az olduğunu gösteriyor. Peki nasıl o güzel beyninizi kullanabilirsiniz?

Kitap okuyarak, İtalyanca öğrenerek, çello çalarak hiç olmadı işe giderken her günkü rotanız yerine başka bir güzergahı kullanarak!

 

4b Göbeğinizden kurtulun!

Herkesi derdi olan göbek yağları gerçekten başa bela! Araştırmalar göbekli kişilerin diğerlerine göre üç kat daha fazla bunama riski olduğunu gösteriyor. Benden söylemesi..

 

  1. Sebze Yiyin

Uzun yaşayanların diğer özelliği ise ki bu çok önemli bence. Az et çok sebze yemek. Özellikle soya, fasulye ve fındık tüketenlerin daha uzun yaşadıklarına dair bulgular var.